Ana Sayfaİmplantİmplant Nedir? İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır?

İmplant Nedir? İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır?

Eksik dişlerin yerine kullanılan, titanyum malzemeden yapılan diş köküne implant denir? Kısaca; implant nedir, implant tedavisi nasıl yapılır?

implant nedir

İmplant Nedir?

İmplant çene kemiğine yerleştirilen, eksik diş tedavisinde kullanılan ve aynı zamanda titanyum malzemeden oluşan vidalama işlemidir. Bununla birlikte vidaların üzerine porselen diş protezi yerleştirilir. Üstelik implant tedavisinin avantajı ise eksik dişin yanında bulunan dişlere hiç bir zarar vermez. Üstelik yanındaki dişlere kesme, delme işlemi yapılmaz. Bununla birlikte kök görevi gören implant diş eski dişleriniz gibi doğal bir görünüm sağlar. Böylelikle yeme, içme, konuşmada sorun yaşamaz rahatlıkla eskisinden güzel gülüşler elde edilir.

İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır?

İmptal tedavisi yapılacak olan hastaya az miktarda sedasyon verilir. Tedavi öncesi muayene yapılır ve röntgen kesinlikle çekilir. Ağızda kalan dişlerin ve kemiklerin ölçümleri yapılır. İmplant tedavisinin iki yöntemi vardır. Bunlar tek aşamalı ve iki aşamalı tedavi yöntemleridir.

Tek aşamalı implant takıldıktan sonra geçici başlık takılır. İki aşamalı tedavide ise implant takılır. Sonrasında ise etrafı diş eti ile kapatılır, yaranın iyileşmesi beklenir. Ardından porsalen başlıklar takılır. Bu tedavi yöntemlerinden hangisi uygulanırsa uygulansın geçici köprü yerleştirilir. Alt çene için 3 ay, üst çene için ise altı ay kadar süren iyileşme süreci beklenir.

implant tedavisi nasıl yapılır

Bazı durumlarda ise dental implantların üzerine yeni protezler (dişler) hemen takılır. Dental implant işlemi sonrası hasta dilediği kadar özgüvenli gülebilir ve yemek yiyebilir.

Zirkonyum implantlar, titanyum malzemeden yapış implantların gücünü sağlamlığını artımak için yeni tasarım implantlardır. Dar çene kemiklerinde özellikle dayanıklılığı artırmak için daha çok kullanılır. Dayanıklılık dışında hiçbir fark yoktur.

Aynı zamanda diş kaplama tedavilerinde zirkonyum kullanılır. Zirkonyum dişe en doğal beyazlıktadırlar ve ışığı yansıtırlar. Bu sebepten dayanıklılıktan ziyade estetik olarakta kullanışlıdır.Ağız içinde metal tadı bırakmaz ve aşınma yapmaz. İnsan vücuduna zararı yoktur ve sararma yapmaz.

İmplant Tedavisi Kimlere Yapılır?

İmplant tedavisi 18 yaşını doldurmuş, yüz ve çene gelişimlerini tamamen tamamlamış kişiler uygulanır. Tedavi öncesi hastanın çene yapısının uygunluğu röntgen yardımıyla tespit edilir. Özellikle şeker hastaları için hastalıklarının düzene girmiş olması gerekir. Kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalarda ise ilaç tedavi öncesinden bırakılır. Son olarak kemik erimesi hastalığı olan hastalara ise gerekli tadavisi yapıldıktan sonra implant tedavisi uygulanabilir.

İmplant Fiyatları

İmplant diş fiyatları öncelikle yerli ve yabancı implant markalarına göre fiyat farklılıkları göstermektedir. Her sene düzenli olarak implant diş fiyatları devlet hastanesi, özel hastane ve özel kilinikler olmak üzere Türk Diş Hekimleri Birliği tarafınca implant fiyatları belirlenir. İmplant fiyaları belirlenirken kullanılan zirkonyum ve kıymetli metal malzemeler baz alınmamıştır. Üstelik serbest piyasa şartlarından dolayı internet üzerinden implant fiyat paylaşımı yapmak yasaklanmıştır. Özellikle net fiyat almak ve gerekli tedavi hakkında detaylı akmak için hekiminize başvurun.

Türk Diş Hekimleri Birliği tarafından belirlenen İmplant Diş Fiyatları Güncel Fiyat Listesi

Kemik İçi İmplant (Tek Silindirik İmplant Ücreti Hariç)1380 TL
Sert doku greftleme ( kemik tozu ücreti hariç)620 TL
Overdenture İmplant Ücreti Hariç (Tek Çene)2530 TL
İmplant Çıkartılması540 TL
Veneer Kron ( Zirkonyum) ( Kıymetli Metal Ücreti Hariç )525 TL
Veneer Kron ( Porselen ) ( Kıymetli Metal Ücreti Hariç )525 TL
Tam Seramik Kron ( Metal Desteksiz Porselen )1105 TL
Diş Çekimi145 TL
Gömülü Diş Çekimi475 TL

İmplant Tedavisi Kimlere Yapılamaz!

implant kimlere yapılamaz

 • Kan pıhtılaşma sorunu olan hastalar
 • Kalp hastalıkları olan bazı hastalar
 • Romatizmal hastalıkları bağlı hastalar
 • Şeker hastalığı kontrol altında tutulamayan hastalar
 • Diyabet hastalarının düzenli seyretmediği hastalar
 • Yeterli miktarda çene kemiği yapısı olmayan hastalar
 • Panik atak gibi aşırı korku ve endişe duyan hastalar
 • Son olarak implant tedavisi sonunda ağız hijyenini sağlayamayacak hastalara implant uygulanamaz.

Başarılı İmplant Tedavisi Nasıl Olur?

Başarılı bir implant tedavisi için öncelikle kişinin genel sağlık durumu belirtilen kriterlerde olmalı. Doğru teşhis konularak, implant tedavisi temiz ve bakımı doğru planlanmalıdır. Hekimin bu alanta profesyonel olması en önemli husustur. Yapılan tedavi cerrahi uzmanlık gerektiren bir işlemdir. İmplant üzerine uygun protezler takılmalıdır. Fakat hastanın çok fazla alkol ve sigara tüketmesi, durumu olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle başarısızlığa sürükler. Ancak belirtilen bu hususlara tam anlamında uyulduğu taktirde implant tedavisi başarı onarı %90 ile %100 arasında olacaktır.

İmplant Markaları

Günümüzde bir çok implant markası üretilmektedir. Bu nedenle en kalitli ve çok kullanılan markaları listemize ekledik.

Türkiyede en çok tercih edilen bazı implant markaları şunlardır;
 • Nobel Biocare İmplant
 • ITI Straumann İmplant
 • Ritter İmplant
 • İmplant Direct
 • Omnitech İmplant
 • Supra Active İmplant
 • Medentika İmplant
 • Bredent İmplant
 • Dti İmplant
 • Implance İmplant

İmplant Markası Önemli midir?

AR-GE çalışmalarına yatırım yapan, implant markası uzun kullanımda kalitesini kanıtlamış, özellikle teknik sorunlar karşısında sıkıntı çıkartmayan ve implant üstü protezler konusunda bir çok seçenek sunan markaların seçilmesi önemlidir. Ancak implant tedavisi yapılan hastanın iyileşme hızı, alkol, siğara kullanımı, ağız sağlığı hijyeni, hekimin bilgi beceri kabiliyeti ve diyabet gibi iyileşmeyi yavaşlatacak haslıkların varlığıda çok önemlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popüler Yazılar